22 maja 2014

Decathexis


Tytuł: Decathexis

Autor: Łukasz Śmigiel
Wydawnictwo: Grasshopper
Data wydania: 2009
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 259
Cena: 29,00 zł


Decathexis – nazwa procesu występującego podczas dni żałoby, a polegającego na uświadomieniu sobie całkowitego braku bliskiej osoby i urealnieniu myśli, że wszystkie relacja z nią zostały bezpowrotnie zerwane.


Kiedyś namiętnie poszukiwałam książek zahaczających o tematykę steampunku i natrafiłam na "Decathexis" Łukasza Śmigla. Co prawda od razu należy zaznaczyć, że w gruncie bardziej jest to fantastyka z elementami horroru czy wręcz gore, ale zwłaszcza pod koniec miłośnicy steampunku znajdą kilka smaczków.

Jestem wzrokowcem, lubię kiedy książka którą czytam jest ładnie wydana i ma pojedyncze ilustracje. "Decathexis" zdecydowanie zalicza się do bardzo dobrze wydanych książek; miękka oprawa ze skrzydełkami czyli idealna opcja dla ludzi, którzy wiecznie gubią zakładki, a do tego przyjemne dla oka ilustracje.

Wracając do samej treści książki, Śmigiel wykreował fantastyczny świat, którego jedynym innowacyjnym elementem jest religia wyznawana przez mieszkańców Kirkegaardu - kult Morii bogini śmierci. Właściwie cała fabuła kręci się wokół trupów, tanatologi i tanatopraksji (o czym autor natrętnie przypomina). Niestety przez 259 stron książki nie udało mi się przywiązać do jakiegokolwiek bohatera, chociaż kilkoro było całkiem ciekawie wykreowanych.

Dodatkowo muszę przyznać, że jest to jedna z nielicznych książek, które wpadły mi w ręce w ciągu ostatniego miesiąca w której nie było błędów. Nie wiem czy teraz wszystkich złapało lenistwo, ale książki wydane w przeciągu kilku ostatnich plag ogarnęła jakaś plaga niedoróbek.

Jeśli Śmigiel planuje powrócić do uniwersum Kirkegaardu na pewno sięgnę po jego kolejne książki.

8/10 Ni to horror, ni to steampunk, szczerze mówiąc nie wiem co aż tak podobało mi się w tej książce. Wykreowany świat nie jest bardzo oryginalny, a bohaterowie nie wzbudzają w czytelniku większych emocji, chyba po prostu lubię trupy.

3 komentarze:

 1. Ojej, jaka fajna! *.* Tematyka śmierci i trupów zawsze mnie interesowała, na szczęście wakacje blisko. Może uda mi się ją kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na promocjach jest nawet po 10 zł, moim zdaniem warto mieć ja na półce ^^

   Usuń
  2. Ha, muszę znaleźć taką promocję! *^*

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...