28 maja 2014

Para w ruch!

Tytuł: Para w ruch
Autor: Terry Pratchett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 335
Cena: 32,00 zł
"Słaby Pratchett", "to już nie to samo", "zero poczucia humoru", "rozczarowanie". Bzdura, bzdura, BZDURA!


To już czterdziesta książka ze Świata Dysku, a fani oczekują kolejnego "Koloru Magii".  Czterdziesta książka nie może być podobna do początku cyklu. Mistrz Pratchett tworzy sagę, która na przestrzeni kolejnych tomów rozwija się fabularnie, Świat Dysku nieustannie się rozrasta i nadal wzbudza uśmiech na twarzy czytelnika.

Już w kilku poprzednich tomach Pratchett zaczął dotykać tematy o których ciężko jest pisać w humorystyczny sposób; rasizm, niedopasowanie jednostki czy zmiany społeczne. Tak samo jest w "Parze w ruch", autor rozwija temat dostosowywania się goblinów do nowych realiów oraz rasizmu na linii Krasnoludy kontra cały świat. Oczywiście wszystko kręci się wokół nowego wynalazku - Żelaznej Belki oraz Moista Von Lipwiga (lub jak mawia jeden goblin pana Nieco Wilgotnego, panie Pratchett kocham pana!).

Jest dobrze, jest na prawdę dobrze. Świat Dysku cały czas się rozwija, nasi ukochani bohaterowie cały czas pojawiają się w charakterystycznych dla siebie rolach, a mistrzowi dopisuje humor. Jedyne co mogę zarzucić to bardzo epizodyczne wystąpienie mojego ukochanego Śmierci, a trup ściele się gęsto.

7/10 Kolejny dobry Pratchett skierowany do dojrzałego fana Świata Dysku, nic dodać, nic ująć.

1 komentarz:

  1. "Kolor magii" nie był wcale taki dobry. Uważam, że Pratchett rozwijał się z każdą kolejną książką... Nie czytałam wszystkich ale lubię systematycznie wracać do jego twórczości. Najbardziej odpowiadają mi wiedźmy :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...