15 czerwca 2014

Science Fiction po polsku 2Tytuł: Science fiction po polsku 2
Autor: Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Marcin Mortka, Anna Kańtoch, Andrzej Zimniak, Tomasz Duszyński, Tomasz Kaczmarek, Marcin Wełnicki, Magdalena Kempna, Anna Nieznaj, Marcin Podlewski, Mikołaj Maria Manicki pod redakcją Anny Kańtoch

Wydawnictwo: Paperback
Data wydania: 2013
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 350
 Cena: 34,00 zł


To już drugi zbiór zawierający wybór opowiadań science fiction napisanych przez polskich autorów i mam nadzieję, że nie ostatni. Tym razem antologia zawiera 12 opowiadań, każde opatrzone krótką notą biograficzną autora. Kolejny raz dostajemy do ręki przekrój przez kilka podgatunków sci-fi; post apokalipsę, podróże kosmiczne, kilka futurystycznych wizji przyszłości, podróże w czasie, a nawet mariaż sci-fi z powstaniem warszawskim.Nie wiem na ile jest to kwestia doboru pisarzy, którzy już od jakiegoś czasu są obecni na polskim rynku wydawniczym, a na ile samych opowiadań, ale druga antologia jest zdecydowanie lepsza od swojej poprzedniczki. Na dobrą sprawę jedynie okładka jest gorsza.

Bez dwóch zdań najmocniejszą stroną książki jest najlepsze, a zarazem najkrótsze opowiadanie - "Łajka 2.0" autorstwa Magdaleny Kempnej. 4,5 strony, a ja nie pamiętam kiedy ostatni raz tak bardzo śmiałam się podczas czytania science fiction. Nawet jeśli reszta opowiadań byłaby kiepska, to właśnie dla tego warto kupić tę książkę. Co tu dożo pisać, mistrzostwo.

Kolejnym przyjemnym, jednak nie wybitnym opowiadaniem jest "Miasteczko" Anny Kańtoch. Niby nic nowego, jednak ja powróciłam do czasów mojego dzieciństwa za co bardzo autorce dziękuję.

Miło czytało się również opowiadanie zadedykowane Stanisławowi Lemowi "Syntetycznie organiczni" autorstwa Mikołaja Marii Manickiego. Jest to bardzo przyjemna historia robotów, która wpisuje się w klimat "Bajek robotów", dowcipna i jednocześnie zmuszająca do refleksji.

Warto również wspomnieć o "Dymach wśród gwiazd" Rafała Dębskiego czyli opowiadaniu o dosyć nietypowym lekarzu i jego pracy podczas powstania warszawskiego.Wcześniej nie natrafiłam na postać małodobrego Jakuba, ale na pewno w wolnej chwili zagłębię się w temat.

8/10 Idealna propozycja dla fanów sci-fi, którzy nie mają czasu lub ochoty sięgać po kolejne opasłe tomiszcze, tylko spędzić kilka godzin w różnorodnych krainach stworzonych przez naszych rodzimych pisarzy.

Recenzja pierwszego tomu 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...