23 czerwca 2014

TV Ciał0

Tytuł: TV Ciał0
Autor: Jeff Noon
Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 208
Cena: 37 złBardzo rzadko zdarza się, że Uczta Wyobraźni oddaje w ręce czytelnika kiepskie książki, nawet jeśli większość jest zdania, że dana pozycja nie jest wybitna to przynajmniej jest klasyczna dla jakiegoś środowiska. Jednak równie rzadko zdarzają się książki tak wybitne, że ciężko jest po nich zebrać myśli nawet kilka dni po skończeniu lektury, a właśnie tak jest w tym przypadku.


"TV Ciał0" jest ponurą wizją przyszłości. Całe życie kręci się wokół telewizji; miliony stacji nadają 24 godziny na dobę miliardy programów; seriale, wiadomości, coraz okrutniejsze reality show. Gwiazdeczki pop wykreowane przez producentów konkurują o najwyższe miejsce a liście przebojów. Brzmi znajomo? Jedną z piosenkarek jest Nola Blue, główna bohaterka, którą dotyka niezwykła przypadłość.

Jestem przekonana, że część osób odłoży tę książkę po przeczytaniu kilku pierwszych stron. Stety/niestety została napisana w sposób, który nie każdemu przypadnie do gustu. Zdania wielokrotnie złożone można policzyć na palcach jednej ręki, dodatkowo bardzo często pojawiają się równoważniki zdań, a nawet pojedyncze słowa. Utarło się, że każdą nową myśl powinno zaczynać się od nowego akapitu, jednak autor rezygnuje z takiego układu i większość zdań stanowi nowy akapit. Dzięki takiemu zabiegowi książka staje się jeszcze bardziej futurystyczna.

W twórczości Jeffa Noona można dostrzec inspiracje klasyką literatury, jednak nie są one widoczne na pierwszy rzut oka i zdecydowanie nie można nazwać ich plagiatem. W "Wurcie" dostrzegłam odrobinę "Alicji w Krainie Czarów" (swoją nie pomyliłam się, inna książka z uniwersum Wurta jest jeszcze bardziej związana z dziełem Lewis Carrolla, a mianowicie "Automated Alice") i "Mechanicznej Pomarańczy", w "TV Ciał0" widzę orwellowskiego Wielkiego Brata i wszechobecny u wielu pisarzy strach przed "czwartą władzą".

10/10 Niesamowita, niepokojąca i dla większości niestrawna. Jednak warto przebrnąć przez trudną warstwę językową i dostrzec to co chce przekazać nam autor. "TV Ciał0" utwierdziło mnie w przekonaniu, że Jeff Noon jest jednym z najwybitniejszych pisarzy, a jednocześnie najmniej docenianych.

3 komentarze:

 1. Też miałem sobie to na talerz położyć i przekonałaś mnie, że warto. Miły blog. Dodaję to ulubionych. Pozdrawiam.

  PS

  Można zajrzeć do mnie, też sporo fantastyki mam.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Tonąca dziewczyna" jest już na liście książek do przeczytania, teraz czas na kolejną polecaną przez Ciebie :) Nie wiem czy okaże się książką dla mnie, ale lubię wyzwania!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trochę tak jak z Dukajem; "książka dla masochistów" ;) Ale ja uwielbiam stawiać sobie wyzwania w postaci "ciężkich" językowo książek, wręcz czerpię z ich czytania większą satysfakcję ^^

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...