21 czerwca 2014

Shriek: Posłowie

Tytuł: Shriek: Posłowie
Autor: Jeff VanderMeer
Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Cykl: Ambergris
Data wydania: 2010
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 400
Cena: 39 zł


Mimo tego, że jest to drugi tom trylogii o Ambergris (mieście-państwie w którym dzieje się akcja książki), ja zaczynałam przygodę z nim od "Fincha", który jest ostatnim tomem. Niestety "Shriek: Posłowie" był dla mnie pożegnaniem z Ambergris, które zakończyło się nadal trwającym kacem książkowym.


Książka to posłowie napisane przez Janice Shriek do "Hoegbottońskiego przewodnika po wczesnej historii miasta Ambergris" napisanego przed Duncana Shrieka (sam przewodnik znajduje się pierwszej części trylogii "Mieście szaleńców i świętych"). Z początku rzeczywiście wydaje się, że będzie to posłowie, jednak z czasem zaczyna się ono rozrastać i przekształcać w biografię rodzeństwa Shrieków.

Konstrukcja powieści jest w mojej opinii genialna, ponieważ czytelnik czuje, że Ambergris jest rzeczywiste, a w rękach trzyma historię prawdziwego człowieka. Książka ma dwójkę narratorów; Janice, która napisała całość oraz Duncana, który wprowadził korektę i dodatkowo wypowiada się w nawiasach; opisuje wydarzenie za swojego punktu widzenia, wtrąca ciekawostki lub komentuje postępowanie Janice. Dodatkowo książka opatrzona jest komentarzem ambergiańskiego wydawcy.

Ze względu na konwencję jaką przyjął VanderMeer (lub Janice) wydarzenia w książce nie są przedstawione chronologicznie. Janice na początku zarysowuje kilka ważniejszych wydarzeń, które potem omawia w dalszej części książki lub na samym końcu. Jak dla mnie jest to kolejny przemyślany zabieg autora, który wzbudza w czytelniku ciekawość odkrywając po kolei części układanki. Jednak jeśli kogoś lektura nie zainteresuje od początku to raczej jej nie skończy. Dodatkowo zdecydowanie warto wcześniej sięgnąć po poprzedni tom, ponieważ dużo łatwiej jest zrozumieć tło powieści i relacje między bohaterami.

9/10 Jeff VanderMeer kolejny raz bardzo realistycznie przedstawia dopracowany świat Ambergris i tworzy podwaliny pod kolejny tom cyklu coraz bardziej pokazując świat Szarych Kapeluszy.

2 komentarze:

  1. wydaje się ciekawe, chociaż nie jestem pewna czy odnalazłabym się w tej tematyce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uhuhu, wakacje się zbliżają, czas na czytanie. :3 Jej pewnie nie przeczytam, ale mam wiele innych książek, które zbierały się przez ostatni rok. ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...