02 czerwca 2014

Tonąca Dziewczyna


Tytuł: Tonąca Dziewczyna
Autor: Caitlín R. Kiernan
Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 287
Cena: 39,00 złUczta Wyobraźni MAGa zaserwowała mi książkę na którą nie zwróciłabym uwagi w księgarni, nie przepadam za "realistycznymi książkami", a właśnie to sugeruje opis - schizofreniczka zmagająca się ze swoją chorobą. Nic z tych rzeczy. "Tonąca dziewczyna" jest niezwykła, niepokojąca i na długo zostaje w głowie czytelnika.

"Tonąca Dziewczyna" to dziennik pisany przez Indię Morgan Phelps - Imp, młodą schizofreniczkę, malarkę, lesbijkę, która próbuje poukładać swoje wspomnienia związane z tajemniczą Evą Canning. Cała reszta pozostaje kwestią interpretacji czytelnika. W tej książce nic nie jest jednoznaczne , pozbawione ukrytego drugiego dna. Pomocny jest spis inspiracji załączony w posłowiu autorki, jednak ja jestem pewna, że nawet z nim nie odkryłam nawet połowy odniesień. 

Część czytelników może irytować takie nagromadzenie motywów nawiązujących do popkultury i kultury wysokiej, jednak w tym wypadku nie jest to irytującym wtrąceniem (jak np. w przypadku ostatnich "tforów" Ćwieka"), ale zrozumiałym dla fabuły zabiegiem. Poza tym książka jest wędrówką po schizofrenicznym umyśle, który dodatkowo zmaga się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, więc jak dla mnie szczegółowe, wręcz katalogowe opisy omawianych przez Imp dzieł sztuki są jak najbardziej uzasadnione. 

9/10 Nie przepadam za pierwszoosobowym narratorem i literaturą zakrawającą na horror, ale "Tonąca Dziewczyna" zahipnotyzowała mnie i wciągnęła do schizofrenicznego świata Imp, jej syreny i wilków. "Spektakularne osiągnięcie literacie... arcydzieło" - tym razem okładka mówi szczerą prawdę.

1 komentarz:

  1. Chętnie przeczytam, zapowiada się ciekawie... Klimat, który zdecydowanie trafia w mój gust czytelniczy. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...