24 lipca 2014

13 anioł

Tytuł: 13 anioł
Autor: Anna Kańtoch
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2007
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 456
Cena: 29,99 zł
Znając późniejszą twórczość któregoś z pisarzy często wycieczki w jego przeszłość nie należą do udanych. Niestety tak było w tym przypadku. Jednak nie mogę powiedzieć, że żałuję czasu który poświęciłam na "13 anioła", bo wiem jak wielkie postępy zrobiła Anna Kańtoch.

Bóg powierzył jeden świat we władanie aniołom, którzy utworzyli Przymierze, na mocy którego mieszkańcy dwóch znajdujących się na tym świecie krain nie mogą przebywać na lądzie na którym się nie urodzili. Tanagrę i Arlen, wyżej wspomniane krainy, oddziela od siebie jezioro. Tanagra została obdarzona technologią, jest to odbicie naszego świata. W Arlenie żyją mityczne stworzenia, a jego mieszkańcy potrafią posługiwać się magią. Aimeric Tyren wybudował miasto Getteim na jeziorze oddzielającym obie krainy, w którym mieszkańcy Tanagry i Arlenu mogą żyć wspólnie. Jednak aniołowie ustalili, że Getteim łamie Przymierze i należy je zniszczyć. Meric Tyren, syn założyciela, próbuje zrobić wszystko aby temu zapobiec.

Anna Kańtoch skonstruowała ciekawy świat, który z drugiej strony jest bardzo typowy dla polskiej fantastyki. Mamy anioły, elfy, magów, gnomy i oczywiście mieszańców obu ras. Książkę czyta się bardzo łatwo i szybko, jest napisana prostym i zrozumiałym językiem.

Sama historia jest ciekawą intrygą, która z drugiej strony jest bardzo przewidywalna. Bohaterowie są kiepsko wykreowany, większość jest bardzo płytka i nie wzbudza większego zainteresowania czytelnika.

5/10 Zmarnowany potencjał. W takim świecie można było osadzić dużo ciekawszą historię.

1 komentarz:

  1. Anioły, elfy i magowie to chyba postaci typowe dla całego nurtu, jakim jest fantastyka:) Ja bym powiedział, że uniwersum powieści jest własnie niezwykle oryginalne, bo mamy zestawienie postaci ze świata fantasy umiejscowione w innowacyjnym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...