16 lipca 2014

Ujarzmienie

Tytuł: Ujarzmienie
Autor: Jeff VanderMeer
Wydawnictwo: Otwarte
Seria: Southern Reach
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 384
Cena: 36,90 złW drugim tomie trylogii Southern Reach Jeff VanderMeer opuszcza Strefę X i pokazuje czytelnikowi organizację Southern Reach, która zajmuje się badaniem tajemniczego obszaru. Tym razem głównym bohaterem jest John "Kontroler" Rodriquez, który obejmuje stanowisko dyrektora.

VanderMeer nie wyjaśnia wszystkich tajemnic z poprzedniego tomu, odkrywa jedynie część prawdy, którą udało się poznać Southern Reach. Stwarza to kolejne tajemnice i zmusza czytelnika do tworzenia nowych teorii oraz snucia domysłów czym tak naprawdę jest Strefa X i co się w niej dzieje.

Niestety na odwróceniu narracji i "wyjściu" do realnego świata sporo traci klimat książki. Czytelnik nadal odczuwa wiszące w powietrzu napięcie, jednak nie czuje zagrożenia. Nie zmienia to faktu, że książka wciąga od pierwszych stron i ciężko jest ją odłożyć.

Kolejnym minusem jest rezygnacja z kolorowych ilustracji pomiędzy rozdziałami. Zostały one zastąpione przez szaro-czarną grafikę z ostem.

7/10 "Ujarzmienie" zaskakuje, ale nie zachwyca. Cliffhanger na końcu i coraz więcej pojawiających się pytań sprawiły, że z niecierpliwością czekam na ostatni tom trylogii o Southern Reach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...