30 lipca 2014

Księga smoków polskich

Tytuł: Księga smoków polskich
Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala, Witold Vargas, Paweł Zych
Wydawnictwo: BOSZ
Seria: Legendarz
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 144
Cena: 29,90 złTo już trzecia część Legendarza i trzeba przyznać, że robi się coraz lepiej i ciekawiej. Tym razem czytelnicy dostali do rąk zbiór legend dotyczących smoków oraz istot smokopodobnych, które zostały opatrzone przepięknymi ilustracjami Witolda Vargasa i Paweła Zycha oraz rzeczowym komentarzem Bartłomiej Grzegorz Sala, który z wykształcenia jest historyka i etnologa.


W przypadku "Księgi smoków polskich" zdecydowanie jestem usatysfakcjonowana ilością tekstu i ilustracji. Każdy smok jest krótko scharakteryzowany, przytoczona jest jego legenda, a czasami kilka jej wariantów, a na koniec zamieszczone są ciekawostki związane z miejscem, którego dotyczy dane podanie.

Rysunki są niesamowite i cudownie oddają klimat legend. Każdy smok jest przedstawiony na przynajmniej jednej ilustracji. Opisy kolejnych stworzeń znajdują się w ozdobnych ramkach, a poszczególne części rozpoczynają się od dekoracyjnej wielkiej litery.Jedyne co wydawca mógł poprawić to kolor kartek. Książka wyglądałaby jeszcze lepiej gdyby została wydrukowana na postarzonych, kremowych stronach tak jak poprzednie części Legendarza.

8/10 Świetne kompendium wiedzy o polskich smokach i innych istotach z nimi związanych. Nadaje się idealnie zarówno dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników. Mam nadzieję, że już niedługo doczekam się kolejnego tomu Legendarza i po cichu liczę, że będzie opowiadał o polskich diabłach, które dotychczas zostały bardzo szczątkowo omówione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...