08 lipca 2014

Rycerz Siedmiu Królestw

Tytuł: Rycerz Siedmiu Królestw
Autor: George R.R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 362
Cena: 44,90 zł
Zysk i S-ka umilił nam czekanie na kolejny tom "Pieśni Lodu i Ognia" wydając trzy opowiadania, dziejące się w Westeros niemal 100 lat wcześniej przez "Grą o Tron".

Opowiadania są ułożone chronologicznie, pokazują losy Dunka, ser Duncana Wysokiego, wędrownego rycerze, oraz Jaja, jego giermka, który jest synem Maekara Targaryena oraz przyszłym następcą Żelaznego Tronu.


Każdy kto czytał Martina wie czego spodziewać się pod względem językowym; spójnego tekstu z którego przeczytaniem i zrozumieniem nie ma najmniejszych problemów.

Tłumaczenie boli. Rozumiem, że mimo wszystko jest to najlepsze z możliwych rozwiązań, jednak biorąc pod uwagę brak przypisów, czytelnik nieznający angielskiego nie wychwyci smaczków. Będzie się zastanawiać dlaczego Jajo to zdrobnienie od Aegona (ang. jajo - egg, ae czytamy jako /e/). Dodatkowo często w rozmowach osób z pomniejszych rodów pojawiają się nieprzetłumaczalne dialogi np. Plumm, który opowiada o tym, że są Śliwki kwaśne i słodkie (Plumm to nazwisko rodowe, po angielsku oznacza śliwkę). Moim zdaniem całą sprawę rozwiązałoby kilka przypisów. Z drugiej strony, nie miałabym nic przeciwko gdyby Jako pozostał Egg'iem.

Raczej nie polecałabym tych opowiadań jako początek przygody z Westeros. Martin sypie jak z rękawa różnymi rodami i rycerzami, do tego zabrakło mapy na końcu książki i bez znajomości przynajmniej "Gry o Tron" będzie ciężko odnaleźć się w tym świecie.

7/10 Miłe "czytadło" dla fanów "Pieśni Lodu i Ognia", które pokazuje, że nie zawsze Lwy, Jelenie i Wilkory decydowały o losach Westeros.

2 komentarze:

  1. Też tak myślę, że to książka dla "starych wyjadaczy";)

    OdpowiedzUsuń
  2. To może być całkiem ciekawe, chociaż Pieśń Lodu i Ognia dopiero przede mną. U mnie znalazł się pierwszy tom, a dziś idę po drugi;]

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...