13 lipca 2014

Unicestwienie

Tytuł: Unicestwienie
Autor: Jeff VanderMeer
Wydawnictwo: Otwarte
Seria: Southern Reach
Data wydania: 2014
Wydanie: Pierwsze
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 232
Cena: 36,90 złDo "Unicestwienia" podchodziłam z pewną rezerwą. Nie zawiodłam się jeszcze na twórczości VanderMeera, ale nie przepadam za powieściami grozy. Na szczęście książka wciągnęła mnie od pierwszej strony i połknęłam ją praktycznie na raz.


Dwunasta ekspedycja, ma taki sam cel co jedenaście poprzednich; zbadać Strefę X, ustalić co stało się z uczestnikami poprzednich ekspedycji oraz przeżyć. Sama Strefa X jest jedną wielką tajemnicą nawet dla naukowców, którzy zostali do niej wysłani. Opinia publiczna utrzymuje, że doszło tam do katastrofy ekologicznej i cały obszar musiał zostać poddany kwarantannie. Jednak Southern Reach, organizacja zajmująca się tajemnicą Strefy X, doskonale wie, że jest to tylko kłamstwo pozwalające utrzymywać cywilów z daleka od granicy.

Książka to dziennik biolożki, uczestniczki dwunastej wyprawy. Opisuje w nim przebieg ekspedycji oraz ważne dla fabuły wydarzenia z przyszłości. 

Tutaj zaznaczam, że nie jest to typowy horror, którego będziecie się bać podczas czytania; przez powolne odkrywanie prawdy o tym co dzieje się w Strefie X autor utrzymuje czytelnika w stałym napięciu, a wszechobecna atmosfera tajemnicy i niedopowiedzenia sprawia, że bardzo ciężko jest przerwać czytanie.

Wydanie jest cudowne! Okładka oddaje klimat książki, a niepokojące, kolorowe ilustracje tylko podsycają tajemniczość Strefy X. Dodatkowo cały cykl Southern Reach został wydrukowany na specjalnym papierze, który ma bardzo ciekawą fakturę, bardzo długo pachnie (lubię wąchać książki) i wg. producenta wolniej się starzeje.

8/10 Po książki VanderMeera sięgam w ciemno i kolejny raz jestem zadowolona. Ciekawa, trzymająca w napięciu. Autor kolejny raz popuścił wodze swojej niesamowitej wyobraźni i zachęcił czytelnika aby sięgnął po kolejne tomy.

Recenzja "Ujarzmienia" w przygotowaniu.

1 komentarz:

  1. Nie znam tej serii, ale fabuła nieco przypomina serial "Terra Nova" :)
    btw, zapraszam do nas na Halika - do końca lipca trwa konkurs, w którym można wygrać kryminał polskiego autora, którego akcja toczy się w Tokio. Rewelacyjna książka, polecam.

    Pozdr. Asia

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...